SAFRANBOLU


Türkiye’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne ilk giren değerlerinden biri olan Safranbolu, 1994 yılından beri bu listede yer almaktadır.

Bilinen tarihi MÖ 3000 yıllarına kadar giden Safranbolu sırası ile Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Helenistik Krallıklar, Romalılar, Selçuklular, Çobanoğulları, Candaroğulları ve Osmanlıların egemenlik kurdukları bir bölgede yer almaktadır. Bugünkü yapısını 17. ve 18. yüzyıllarda kazanan Safranbolu, Türk şehir yapısına uygun olarak, zamana ve ihtiyaca bağlı gelişen, birbirine eklenerek büyüyen ve doğaya uyum sağlayıp onu koruyan niteliği ile dikkat çekmektedir. Safranbolu Evleri yüzlerce yıllık bir süreçte oluşan, Türk kent kültürünün günümüzde yaşanmasına katkıda bulunan önemli değerlerimizdendir. İlçe merkezinde 18. ve 19. yy. ile 20. yy. başlarında yapılmış yaklaşık 2000 geleneksel Türk evi bulunmaktadır. Bu eserlerin 800 kadarı yasal koruma altındadır. Evler Safranbolu´nun iki ayrı kesiminde gruplanmış durumdadır. Birincisi “Şehir” diye bilinen ve kışlık olarak kullanılan kesim, ikincisi “Bağlar” diye bilinen ve yazlık olarak kullanılan bölümdür.

SAFRANBOLU EVLERİ


Safranbolu evleri yalnızca mimarileri değil, konumlarıyla da Türk gelenekleri ve yaşam tarzı hakkında bilgi vermektedir. Evler yanında bulunan evin görüş açısını kapatmayacak ve güneş almasını engellemeyecek şekilde inşa edilmiştir. Arnavut kaldırımlı yolların ise sel sularına karşı dayanıklı olması ve rutubeti en aza indirmek amacıyla eğimli yapıldıkları bilinmektedir.

Safranbolu’nun evleri sadece asırlara meydan okuyan duruşları ile değil, üstün sanat zevkini yansıtan mimarileri, tüm yapıya yayılmış incelikli ahşap işçilikleriyle de hayranlık uyandırıcıdır. Bazıları müze olarak düzenlenmiş bu evlerde özellikle ahşap işlemeli tavanlar dikkat çekmektedir. Evlerin bir bölümünün içinde yer alan havuz ise bulunduğu odaya serin bir hava vermek ve yangınlara karşı tedbir amacıyla yerleştirilmiştir.

SAFRAN


Dünyanın En Pahalı Baharatlarından Safranın Yetiştiği Topraklar... Safran çiçeğinin en kalitelisi, ismini de verdiği Safranbolu’da yetişmektedir. Yetiştirilmesi ve bakımı büyük emek isteyen safranın kendi ağırlığının yüz bin katı sıvıyı sarıya boyama potansiyeli olduğu bilinmektedir. Ayrıca ilaç, gıda ve kozmetik sanayisinde de kullanılan safran dünyanın en pahalı baharatlarından biridir.

Safranbolu Lokumu: Benzersiz Lezzet... Türk Mutfak Kültürü’nün en önemli lezzetlerinden olan lokum konusunda isim yapmış yerleşimlerden biridir Safranbolu. Diğer lokumlara göre daha hafif olması, yapımında mineral bakımından zengin doğal Safranbolu sularının kullanılması şöhret kazanmasını sağlamıştır. Bu nedenle Safranbolu’ya gelindiğinde mutlaka tadılması ve hediyelik olarak satın alınması gereken ürünlerin başında gelir.

KONUM


İstanbul ve Ankara’dan Safranbolu’ya kara yolu ile ulaşabilmek mümkün. Her iki ilden düzenli olarak otobüs seferlerinin bulunduğu yerleşim İstanbul’a yaklaşık 5, Ankara’ya ise 2.5 saat uzaklıkta yer alıyor. Ayrıca birçok ulusal otobüs firmasında Türkiye'nin birçok ilinden doğrudan seferler bulunmaktadır.

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Alınma Tarihi: 1994

Yeri: Karadeniz Bölgesi, Karabük

Kaynak: Tanıtma Genel Müdürlüğü

Safranbolu'nun en güzel yerinde bir Safranbolu Evi. Yeni Konak, Safranbolu tarihi çarşısının tam kalbinde bir konak oteldir. Tarihi çarşının eşsiz panaromik manzarasını bahçemiz ve odalarımızdan görülmektedir. Odalarında geniş hacimli banyo ve tuvalet, ısıtma ve soğutma yapabilen klima, 82 ekran LedTV, fön makinesi, 24 saat sıcak su ve merkezi ısıtma ve çalışma masası bulunmaktadır. Ücretsiz açık ve kapalı otoparkımız mevcuttur.

SafranNET © 2020